Uludağ Üniversitesi öğretim üyelerinin kolon kanserine bulduğu çare avrupa’dan da patent aldı

0
7712

Uludağ Üniversitesi öğretim üyelerinin multidisipliner bir çalışmayla kolon kanserinin tedavisi için geliştirdikleri bileşik, Amerika’dan sonra Avrupa patentini de aldı. Proje ekibi, ilk milli kanser ilacı olmaya aday bileşik için ilaç firmalarıyla görüşüyor.

Tez danışmalığını Uludağ Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünden Prof. Dr. Veysel Turan Yılmaz’ın yaptığı ve Dr. Öğr. Üyesi Ceyda İçsel’in doktora tezi kapsamında sentezlenen bir palladyum bileşiğinin, İstinye Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. Engin Ulukaya tarafından kolon kanseri hücrelerine karşı yüksek derece etki gösterdiği belirlenmiş, sonra da Selanik Üniversitesi’nden Dr. Konstantinos Dimas, bu bileşiğin kolon kanserli farelerde tümörlerin boyutunu, halen kullanılan ticari ilaçlardan daha etkili şekilde küçülttüğünü kanıtlamıştı.

Söz konusu buluşun kolon kanserinin tedavisinde klinikte kullanılan ilaçlara göre daha umut vaat edici olduğunu belirten Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Veysel T. Yılmaz ve Dr. Öğr. Üyesi Ceyda İçsel, “Milli İlaç” kapsamında bu bileşikle ilgili insan deneylerinin tamamlanarak ülkemize yeni bir kanser ilacı kazandırılması konusunda özel sektör ve devletin bu konuda ilgi ve desteklerini beklediklerini vurguladı.